menu Menü
Narı Yumrukla
Bir şeyi bütün tutmaya çalışmak en zoru. Dağılmaktan korkuyorum. Fakat iç sesim, narı yumrukla diyor. Dök içini lekelen.Narı yumrukla...
Dilek Erkılınç Deneme, Edebiyat
Alacanın Ardındaki Yarık Geri Kahverengi Bavul, Ev ve Uçmayı Sevmeyenler İleri

Bir şeyi bütün tutmaya çalışmak en zoru. 

Dağılmaktan korkuyorum. Fakat iç sesim, narı yumrukla diyor. Dök içini lekelen.

Narı yumrukla…

Dağılmaktan korkuyorum. Karşısına sandalye çekip ne nereye dağıldı artık içimde nerede olduğunu bulmaya çalışmak… Oysa aynı yerde hepsi bir arada dursun. O orada, şu şurada, bu burada. Nar çürümeye başlıyor. Fakat iç sesim, sen toplanmaya çalışırsın tekrar. Ne nerede? Ne nereye dağıldı? Bulursun, tekrar toplarsın, kırmızıya bulanıp çıktığı oyuğa koyarsın.

Oturup yabancı birine anlatır gibi kendine anlatıp, inancını diri tutmak, taze, kıpkırmızı. Mümkün değil kalbim. Ya içindeki kurtlar? Onlarla yaşamayı, kendimi kemirmeyi öğrendim. Çürüyen her şeyi sevmeye devam ediyorum. Dudağımı kırmızıya boyuyorum her öptüğümde. 

Bazen aynada kazıyorum yüzümdeki astarı. Tekrar tekrar anlatıyorum derime işleyen deriyi. En çok o zaman dağılıyor gözlerimdeki bulutlar. En çok o zaman dağılıyor yumrukladığım nar. İnsanın kendi astarını inkâr etmesi ne zormuş. İçini bir çöpü boşaltır gibi boşaltıp geriye bakmaması ne zormuş… Bunu ancak içindeki narı seven anlar.

Biriktirdiğim lekeli gülümsemelerimi asıyorum kuruması için. İçim havalandıkça kelebek kanatları çıkıyor. İnsanın ne çok mutlu olduğu an varmış meğer. Bir bir ezberliyorum avucumdaki tüm yolları. Ayaklarımın altında ezdiğim taşları, tutulduğum dalları… Yumruklarken etime batan tırnak izlerinden buluyorum yine kendime dönen yolu. Yol kendine dönüyorsa toparlanmış oluyor işte. Bulup, buluşturup yine eski haline geliyor. Ben en iyi dağıttığım boşlukları biliyorum. Keşke boşluklarla yaşamayı bilseydim. Ben çürüyen hiçbir şeyi koparmadım içimden. 

İçimdeki dişi söktüler.

İçimdeki tırnağı söktüler.

Derimi soyarken etimden, yeni yollar, yeni boşluklar yaratmak istiyorum. Taze, taptaze seviyorum oysa tüm tanelerimi. 

Narı yumrukla.

Dağılsın.

Kabuğunu sıyır at.

Bunu paylaşın:


Geri İleri

keyboard_arrow_up