menu Menü
Pınar Özdemir: Üretmek bu zor hayatta insanı ayakta tutan yegâne şey.
Üretmek bu zor hayatta insanı ayakta tutan yegâne şey bence. Üretimlerimi hızlandırıp özgün bir yaklaşımla kendimi ifade etmeyi amaçlıyorum. Bu minvalde tekli çalışmalarla devam edip daha sonrasında konsept albüm projelerimi hayata geçirmek istiyorum.
Hıdır Murat Doğan Kültür-Sanat, Müzik, Söyleşi
Doğuş Benli: Bir şekilde bana dokunan hikayeler kurgularımı da etkiliyor. Geri Üç Kirpikli Şiir Henüz Değiştirilmemiş Bir Başlığa İleri

Bu yıl içerisinde yayınlanan “Su Şehri” ve “Yedi Dört” isimli iki alternatif teklisiyle karşımıza çıkan Pınar Özdemir ile sanattan, edebiyattan, müzikten, üretimlerinden ve yarın düşlerinden konuştuk.

Hıdır Murat Doğan: Merhabalar. Öncelikle Bibliyo Mag’i dünyanıza konuk ettiğiniz için çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.

Pınar Özdemir: Merhaba. Beni ağırladığınız için teşekkür ederim, benim için büyük bir keyif. 

Hıdır Murat Doğan: Sizi daha çok bu yıl içerisinde karşımıza çıkan “Su Şehri” isimli teklinizle tanıyoruz. Bu güzel çalışmaya gelene kadar müzikal bağlamda nerelerdeydiniz?

Pınar Özdemir: Konservatuvardan mezun olduktan sonra öğretmenliğe başladım. Bu süreç içerisinde daha çok üretimlerime odaklandım. Biriktirdiğim eserleri şimdilerde üzerinde daha fazla çalışarak dinleyiciye sunmaya çalışıyorum.

Hıdır Murat Doğan: İyi bir konservatuarda eğitim almanın bu yolculukta ne gibi katkıları oldu?

Pınar Özdemir: Akademik eğitimin işin matematiğini çözmemde büyük katkıları oldu. Kendi ürettiğim ezgilerde makamsal müzik bilgisinin faydasını gördüm. Bu açıdan konservatuvar tecrübem müziğin ruhunu daha iyi kavramamı sağladı diyebilirim.

Hıdır Murat Doğan: Belki kişisel bir yorum katılmış bir soru sormuş olacağım ancak müziğinizde modern ve otantik dokunuşlar var gibi, böyle midir? Pınar Özdemir kendi müziğini nasıl tanımlar?

Pınar Özdemir: Güzel bir noktaya değindiniz. Tespitiniz çok doğru. Geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmayı seviyorum. Ne tam olarak geçmişte yaşayan ne de tamamen geleceğe koşan bir kişiyim. Ruhumla uyumlu bir şekilde iki zamandan da beslenmeye çalışıyorum. Bu açıdan modern müzik ile geleneksel müziği bir araya getirmeyi seviyorum diyebilirim.

Hıdır Murat Doğan: Bir dönem Diyarbakır’da yaşadığınızı biliyoruz. Bunun müziğinizin mayasına katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Pınar Özdemir: Her şehrin kendisine has bir karakteri olduğunu düşünüyorum. Diyarbakır da kültürel ve tarihi açıdan çok önemli bir kent. Hikayesi olan bir şehir ve müzik hafızası çok derinlerde keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi. Bu noktada müziğime olumlu bir katkı sağladığını ifade edebilirim.

Hıdır Murat Doğan: “Su Şehri” sözleri şair ve yazar Seyyidhan Kömürcü’ye ait olan bir parça. Sizi bu şiiri bestelemeye iten duygu neydi? 

Pınar Özdemir: Seyyidhan Kömürcü şiirlerini uzun zamandır takip etmekteyim. Başucu şairlerimden biri olduğunu söyleyebilirim. Şiirlerindeki derinlik ve hikâye etkiledi beni aslında. Kendi hikâyemle örtüşen bir tarafı vardı şiirlerinin. Hissedip de bir türlü ifade edemediklerimi onun dizelerinde buldum. Bu durum da beni şiirlerini bestelemeye itti diyebilirim. 

Hıdır Murat Doğan: Ne yazık ki endüstrileşmiş bir dünyada bağımsız sanat yapmaya çalışmanın ne gibi zorlukları var?

Pınar Özdemir: Günümüz dünyasında görünür olmak her ne kadar kolaylaştı gibi görünse de aslında kalabalıklar içerisinde sesini duyurmaya çalışmak da güç bir durum. Bu anlamda bağımsız çalışmak görünürlük süresini biraz uzatıyor. Bu durum da daha fazla bireysel emek harcamayı zorunlu kılıyor diyebilirim. 

Hıdır Murat Doğan: Edebiyat ve müzik arasındaki ilişki hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pınar Özdemir: Edebiyat ve müzik her zaman birbirini besleyen iki alan olmuştur. Müziksiz edebiyat, edebiyatsız müzik biraz eksik kalır diye düşünüyorum. Sonuçta her iki alan da insan olma hikayesini insana anlatan disiplinlerdir. İkisi de içerisinde ritmi barındırır. Bu anlamda ben de edebiyattan özellikle de şiirlerden çokça beslenen biriyim diyebilirim. 

Hıdır Murat Doğan: Kimleri okur, kimleri dinlersiniz?

Pınar Özdemir: Öncelikle dinlediklerimden bahsetmek isterim. Ben uzun yıllardır Ezginin Günlüğü dinlerim ve bende yeri bambaşkadır. Bunun yanında İncesaz, Yeni Türkü, Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil ile bu minvalde müzik yapan kişi ve grupları takip etmeye çalışıyorum. Kürtçe müzik de son yıllarda baya ilerleme kaydetti. Mehmet Atlı, Kerem Sevinç, Ciwan Haco, Mehmet Akbaş gibi isimleri severek dinlemekteyim. Bunun yanında Dünya müziklerini de keyifle dinleyip takip etmekteyim.

Şiir olarak İkinci Yeniciler beni her zaman etkilemiştir.  Turgut Uyar, Cemal Süreya gibi isimleri beğenerek okurum. Ahmed Arif ve Nazım Hikmet de toplumcu yönümü her zaman beslemiştir. Bunun dışında Orhan Pamuk, Amin Maalouf, Yaşar Kemal, Stefan Zweig, Aldous Huxley, Jack London, Dostoyevski, Maksim Gorki gibi isimler de yaşama bakış açımı etkilemiştir.

Hıdır Murat Doğan: Sizi nasıl bir müzik hayali bekliyor? Yol haritanızda neler var?

Pınar Özdemir: Üretmek bu zor hayatta insanı ayakta tutan yegâne şey bence. Üretimlerimi hızlandırıp özgün bir yaklaşımla kendimi ifade etmeyi amaçlıyorum. Bu minvalde tekli çalışmalarla devam edip daha sonrasında konsept albüm projelerimi hayata geçirmek istiyorum. 

Hıdır Murat Doğan: Yeni tekliniz ‘Yedi Dört’ ismiyle geçen hafta yayınlandı. Ne gibi dönütler aldınız? Şarkının bir hikayesi var gibi görünüyor. Bize biraz ‘Yedi Dört’ten bahsedebilir misiniz?

Pınar Özdemir: ‘Yedi Dört’ benim için çok önemli bir çalışma oldu. Aslında 2016’da bestelediğim bir eser. Demlenme süreci biraz uzamış gibi gözükse de bu şarkıyı çok önemsediğim için bekletmeyi istedim. Sözleri eşim Fırat’a ait ve o dönem bana yazdığı uzun bir şiirdi. İçinde bulunduğum zor dönemde beni anlayıp ruhuma dokunabilmişti. İyi bir besteyle taçlandırmak istedim şiirini. Nitekim öyle de olduğunu hissediyorum. 

Şarkı ile ilgili gayet olumlu dönüşler aldım. Zaten güvendiğim bir eserdi. Bu keyifli tepkiler de beni mutlu etti. 

Hıdır Murat Doğan: Bibliyo Mag adına çok teşekkür ederiz.

Pınar Özdemir: Ben çok teşekkür ederim beni ağırladığınız, güzel sorularınızı yönelttiğiniz için. Sağlıcakla kalın.

Bunu paylaşın:


Geri İleri

keyboard_arrow_up